6 דפוסי חשיבה של יזם נדל"ן מתחיל

המון משקיעים שואלים אותנו שאלות על יזמות ואיך לעשות את הצעד הראשון, החלטנו לעשות את הצעד ולהנגיש לכם כאן מידע שעזר לנו להתחיל את הדרך שלנו בעולם היזמות.
במאמר זה נדבר על 6 דפוסי חשיבה וכלים שיעזרו לכם לבחון את ההשקעות שלכם מנקודת מבט של יזם נדל"ן:

1. צרכים ומטרות – נתחיל בהגדרת ה"למה" שלכם, מה הסיבה שבגינה אתם נכנסים לעולם השקעות הנדל"ן, ללא הגדרת מטרה שתקבע יעדים גדולים ורחוקים ויעדים ישימים וקרובים כאחד ההשקעות שלכם ייראו מפוזרות ויאתגרו אתכם להתקדם הלאה, בשלב הראשון נקבע מטרות להשקעות, ברגע שתגדירו את המטרות תוכלו להבין מהם סוגי ההשקעה הנכונים ביותר עבורכם.

2. הכנת תוכנית מסודרת להשקעות שלך – יצירת תוכנית פעולה היא קריטית וחשובה להבנת המטרות שלכם בכניסה לשוק חדש, מיהם בעלי המקצוע שתרצו לשתף עימם פעולה, כמה נסיעות יהיו לכם בשנה לראות את ההשקעות (קחו בחשבון שזה לא בהכרח נדרש בהתחלה), להבין אילו סוגי השקעות מתאימות והאם הן רלוונטיות לאיזור שאתם רוצים להשקיע בו וזה חלק מסך השאלות שנדרשות על מנת להכין את התוכנית.
ההבנה הכי בסיסית שצריך לקחת בעולם השקעות הנדל"ן היא שיש רמה מסויימת של סיכון שתמיד ננסה להימנע ממנה אך היא קיימת כמו בכל השקעה, בחצייה של מעבר חציה, בעליה על מטוס ואפילו בהשקעות בנקאיות באג"ח או בורסה… ניתן לאתר אפיקי השקעה עם רמת סיכון נמוכה יותראך, ככל שנשכיל למזער משתנים בעלי סיכון כך נוכל לעשות השקעות איכותיות, מניבות וטובות אך בעלות רמת סיכון נמוכה.
כל הרעיון הוא לקחת את הסיכון המזערי שניתן לקחת, ללא לקיחת הסיכון לא נוכל לייצר עתיד טוב יותר לכולנו, אם נקביל את זה לתחומים אחרים אנשים לא היו פורצים דרך בתחומי כמו מדע, רפואה, יזמות, פיתוח וכו'… אז אנחנו מתחילים בקטן, אבל הדרך לשם מתחילה מהצעד הראשון!

3. מהו אורך ההשקעה שלכם – כל סגנון השקעה הוא שונה במרכיב הסיכון שלו ומשתנה בהתאם למשך ההשקעה, כשמתכננים את ההשקעה צריך לדאוג למרכיבי השקעה של FAST, MID, SLOW, הכוונה היא שההשקעה יהיו לטווח קצר, בינוני וארוך מתוך מטרה לייצר הכנסה מהירה, בינונית ואחת שתגיע בהמשך, אם נדאג רק להשקעות ארוכות טווח (כמו בסטארטאפים) אתם יכולים למצוא את עצמכם מתוסכלים בהזמן שאתם משקיעים ללא יצירת תזרים שיאפשר את המחייה השוטפת שלכם עד שייכנסו הכספים בההשקעות הגדולות יותר.

4. גיוון בהשקעות – המטרה, מבחינתי, כיזמים היא ללמוד לחיות את השוק שאתם נמצאים בו, נכון, אנחנו מחפשים עסקאות מתאימות ולאו דווקא שוק מסויים, אך הרעיון הוא להכיר את האיזור שאתם משקיעים בו ולראות שינויים ותנודות על מנת להתאים את עצמכם, מעבר לכך, גיוון של תיק ההשקעות שלכם יחזק את התיק מבחינת כמות וסך הנכסים למשל החזקה של נכסים מניבים וגם פרוייקטי שיפוץ גדולים וקטנים כאחד ייצרו גיוון ומצב שבו אם צד אחד במשוואה יורד האחרים עדיין שומרים של חוזק יחסי.
מעבר לכך שרצוי ומומלץ לשלב בפורטפוליו ההשקעות שלכם הן השקעות יזמיות – נדל"ניות, השקעות בבורסה, ניירות ערך, יזמויות באיזורי השקעה שונים על מנת לא לשים את כל הביצים בסל אחד.

5. לבד או עם ליווי – זוהי החלטה אישית ואינדיווידואלית, המטרה היא לצמצם את מרחב הטעות שניתן לעשות מבלי שזה יעלה הרבה כסף, רבות הפעמים שאנחנו, בלייבל השקעות, עובדים עם יזמים בתחילת דרכם, עוזרים להם לבנות פרופיל אישי, מטרות, תמהיל השקעות ולהתחיל את דרכם, לאחר תקופת זמן אותם יזמים מתחילים מרגישים משופשפים בשוק, שלמדו, קיבלו ערך ויכולים לפרוס כנפיים לעצמאות שלהם ואילו אחרים מבינים בכמה "כאב ראש" כרוכה כל השקעה שבכל זאת יעדיפו לעבוד דרך חברה או בעזרת ליווי, יזמים בתחילת דרכם שבוחרים להתחיל לבד שלא דרך קורס או ליווי יכולים לעשות זאת, ויש שפע של מידע באתרי האינטרנט, אולם דווקא השפע של המידע יוצר בלבול וכואס מחשבתי, ובמקום לתת מתווה פעולה נכון מייצר עבורם הוצאות שכן לא עבדו בתהליך סדור ליצירת מטרות ויעדים אישיים.

6. תמיד להיות מוכן לבלתי צפוי – אין פה מטרה להפחיד אתכם, אלא להכין תוכניות מגירה, אסטרטגיות חלופיות לשאלה "מה קורה אם התוכנית הראשית שלי לא יוצאת לפועל?" המטרה היא לצמצם את מרחבי הסיכון והטעות, לדעת מתי לצאת מהשקעה, ליצור רווח כלשהו או לחילופין לא ליצור הפסד.
הכוונה היא שלכל השקעה יש לכם תוכנית א', ב' ו-ג' ולפעמים אפילו ד' למקרה ומשהו לא הולך כמתוכנן, אין זה אומר שהכרח נצטרך להפעילה, אולם, היא שם, קיימת ואם נצטרך לשנות את התוכניות בגלל תקציבי שיפוץ גדולים, מיתון, אירוע כלשהו (סופה, הוריקן, שריפה או הצפה) אנחנו יודעים כיצד יש לפעול ואיך לצמצם נזקים.

לסיכום, ששת הכלים הללו הם רק חלק מסט כלים שכל יזם מתחיל ומנוסה צריך להחזיק באמתחתו על מנת להיות יזם פעיל, טוב ובעיקר כזה שיודע לייצר ריווחיות בהשקעות שלו, אנחנו חיים בעולם שבו הכסף שלכם לא ילבש כל יום חליפה ויצא לעבוד עבורכם, אם תרצו להתעשר ממנו (כמו כמעט 80% מעשירי העולם) תצטרכו לשאול, להתעניין, לדבר וללמוד מאנשים שכבר עברו את התהליך והם מתפקדים כיזמים בעלי ניסיון מוכח.
תעזרו באינטרנט – יש שפע של מידע, אך דעו לסנן אותו לפי הצרכים שלכם.

במידה ואתם רוצים לשוחח איתנו ולבחון ליווי או ייעוץ מאיתנו עבורכם לטובת תחילת הדרך היזמית שלכם – מוזמנים להשאיר פרטים בלשונית צור קשר ונחזור אליכם.

ו… הכי חשוב פשוט תעשו ותעשו בגדול ותהנו מהדרך.

בהצלחה 🙂

קבוצת לייבל השקעות